• Autopožičovňa Liptov

Poistenie na dovolenku do zahraničia

Najčastejšie ľudia cestujú na dovolenku vlastným autom, no niektorí si vozidlo požičajú z požičovne. V tomto článku popíšeme možnosti poistenia, ktoré zabezpečí, že sa vám dovolenka nemusí predražiť.

auto požičoňa poprad

Cestovné poistenie

Všetci cestujúci by mali mať poistenie liečebných nákladov a poistenie zodpovednosti na cestách. Žiaľ nie je pravda, že si stačí vziať so sebou európsky preukaz zdravotného poistenia, pretože to kryje liečebné náklady len v obmedzenej miere v štátnych zdravotníckych zariadeniach, aké by ste so zlomenou nohou na chorvátskom pobreží ťažko hľadali. Cestovné poistenie obsahuje aj dôležité asistenčné služby, zabezpečia vám výber zdravotníckeho zariadenia, pomoc s dovozom do nemocnice alebo prípadnú repatriáciu na Slovensko.


Poistenie vozidla

Je všeobecne známe, že musíte mať povinné zmluvné poistenie zodpovednosti z prevádzky motorového vozidla (PZP), lenže to nestačí, mali by ste si preveriť, či je poistka platná a či nie ste vy ako majiteľ alebo v prípade požičaného vozidla prenajímateľ v omeškaní s platením poistného. Uvedomte si, že keď spôsobíte škodu na ceste, zodpovedný ste vy ako vodič, nie majiteľ vozidla. Je dobré mať aj havarijné poistenie, v prípade staršieho vozidla, kedy sa už neoplatí dlhodobo poistiť vozidlo havarijne, je možné v rámci cestovného poistenia pripoistiť niektoré riziká krátkodobo.


Poistenie požičaného vozidla

O poistenie požičaného vozidla by ste sa mali podrobnejšie zaujímať vo vašej požičovni ešte pred uzavretím zmluvy. Všímajte si najmä spoluúčasti a rozsah asistenčných služieb. Napr. v románskych krajinách – Taliansko, Francúzsko, kde vidíte bežne na uliciach každé tretie auto dotlčené, sú obvyklé spoluúčasti pri havarijnom poistení 800 EUR alebo aj 1 500 EUR. Dajte si dobrý pozor na to, v akom stave vám odovzdávajú auto. Upozornite na každé poškodenie a trvajte na tom, že všetky preliačiny, rozbité svetlo alebo škrabance chcete vidieť poznačené v odovzdávacom protokole.


Asistenčné služby

Nesmierne dôležité sú asistenčné služby súvisiace s poruchou vozidla alebo dopravnou nehodou. Je pohodlné a príjemné mať možnosť v núdzi zavolať nepretržitej profesionálnej službe, ktorá zabezpečí:

• Opravu vozidla na mieste – defekt, drobná elektrická porucha, „zabuchnutie“ kľúčov v aute, „vyschnutá“ nádrž – dovoz paliva, vyčerpanie paliva pri jeho zámene a podobne.

• Odťah do najbližšej opravovne.

• Uschovanie pokazeného alebo havarovaného vozidla.

• Repatriácia poškodeného alebo pokazeného vozidla na Slovensko.

• Zošrotovanie zničeného vozidla.

• Zorganizovanie a preplatenie náhradnej dopravy.

• Ubytovanie po nehode alebo poruche.


Poistenie opustenej domácnosti

Keď ste na dovolenke a váš byt nie je pod dozorom, je väčšia pravdepodobnosť škody. Praskne vodovodné potrubie a nemáte to ako riešiť, nehovoriac o krádeži vlámaním. Ak nemáte poistenie domácnosti dojednané dlhodobo, čo odporúčame, je možné si krátkodobo poistiť škody v domácnosti v obmedzenom rozsahu len počas dovolenky.


Využite služby našej autopožičovne, ktorá ponúka vozidlá za najnižšie ceny v kraji. Prezrite si naše vozidlá a jednoducho rezervujte ešte dnes.